הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
30 דירוגים
3.8
ממוצע
1
4
2
4
3
2
4
3
5
17
0
מישהו לרוץ איתו
להשאלה

מישהו לרוץ איתו

דויד גרוסמן
להשאלה

דרג ספר זה מתוך 5
30 דירוגים
3.8
ממוצע
1
4
2
4
3
2
4
3
5
17
0

במקום 42 

27.3 

במקום 42 

27.3 

גודל (עמ'): 340
מו"ל: הוצאת הקיבוץ המאוחד

תקציר

'מישהו לרוץ איתו' הוא סיפור מתח, וחיפוש, ואהבה.
אסף, נער ביישן וגמלוני בן שש־עשרה, נעקר משגרת־יומו כשהוא נשלח למשימה חסרת־סיכוי: לאתר את הבעלים של כלב גדול ופרוע שנמצא משוטט ברחובות ירושלים – והוא זה שיריץ כבסחרחורת את העלילה של אסף בספר.
כך מגיע אסף לאנשים ולמקומות שבאמצעותם נגלה לו, כמו בפאזל, סיפור מופלא השואב אותו לתוכו – סיפורה של תמר, נערה בודדה וסוערת שנלכדה בסבך של עולם אפל ומסוכן, ונאבקת בו באומץ. תמר היא הגיבורה הגואלת של 'עלילת ההצלה' שבספר. תוכניתה נועזת, כמעט מטורפת, ולאסף הנדהם והמוקסם אין ברירה אלא להילכד איתה בסיפור שלה, לרוץ איתה עוד לפני שהכל ברור לו ולפני שהוא פוגש אותה ממש.
לשניהם יהיו אלה ימים של מסע אל גבולות ההעזה, הנדיבות וההקרבה; מסע של התבגרות מואצת. הסיפור, שמתחיל כסיפור לבני־הנעורים, הולך ומתבגר מפרק לפרק (ופרקי תמר מלכתחילה 'מבוגרים' יותר מאלה של אסף בן־גילה). השניים יחצו 'גבול' ביחד, ויגיעו לגילוי עצמי ולגילוי האהבה.
קוראים שונים, או קריאות מגוּונות, יוכלו ללכת שבי אחרי ה'רומנסה' המודרנית הזאת, הריאליסטית והמבריקה, של גרוסמן. אפשר לקרוא בספר למען העלילה המפתיעה בתהפוכותיה; אפשר להתרגש מהעיצוב החם והחכם של תהליכי הנפש של הדמויות השונות כל־כך זו מזו ועם זאת מוצאות בתוכן את "החלק של הלֶגו בנפש" שמחבר אדם לאחר; ומי שמבקש לעקוב אחרי גלגולי הגיבור ה'גרוסמני' בין ספריו גם ימצא עניין רב ב'תיקון' שעוברים כאן הגיבורים החסומים מן העבר, החל מ'רץ' – ביכולת שניתנת להם לפרוץ את המעגל, לתת את עצמם לאחרים, להשמיע בחוץ את הקול הפנימי, הנבדל והטהור אף שמתפלשים אתו במחילות הפנימיות הכי אפלות.
כשמגיעים לסוף הספר אי אפשר לא לשים לב לגלגול שעבר כאן אשכול המעשיות על הנסיכה השקועה בשינה עזה, ועל גואלהּ האירוטי. סיפור התשתית הזה, של המיפנה בחיי המתבגרים ומשבר העקירה מעולם הילדות ומיסגרותיו, התפרק ונבנה־מחדש אחרת בורסיה המודרנית שלו. אפשר לגלות כאן את הֵדי הפרטים המטאפוריים האופייניים למעשיית ההתבגרות הזאת: המגדל, המבצר או הטירה החסומים, האי הנעלם בלב ים, סבך השיחים הקוצניים, היער, המערה, הבריכה או הבאר שהנסיכה משוקעת בהם, מעגל־האש הלא־עביר, הסם שהישקו אותה תחליפי־ההורים המאיימים, בעל־החיים המוליך את הנווד־הנסיך ליעדו, המבחנים שעליו לעבור בדרכו להבקיע את הסבך, המפתח, התיבה בה מופקד האוצר, מחלפות השיער הנגזזות, וכו'.
אבל הסיפור הזה מתחלק כאן אחרת בין הדמויות, והוא נבנה מחדש בהסטות, בחילופי זהויות, ובחילופי מינים (שחוזרים שוב־ושוב בספר, כמעט לגבי כל דמות). 'הנסיכה' היא זו שגואלת כאן באומץ (המאבקים של אסף הם רק הד רך); 'הנסיך' (אסף) הוא זה שרדום; אבל המסומם בפועל אינו אסף, אלא מי שרוצים להצילו; דווקא בהורים כמו הוטל ה"כישוף שרוקן אותם מעצמם, רק קליפת הוריה נשארה"; ומן המגדל, שהזמן בתוכו ניקרש, פורצת דווקא תחליף־האם, לאחר שבאה הדקירה שנקבה את קרום המלים שהיו חייה עד אז; וכו'. המעקב אחרי האמירה החדשה של הספר יצטרף לקחת בחשבון את הערבוב־מחדש העמוק שהוא עושה בתפקידים התרבותיים המסורתיים.
ועדיין לא אמרתי דבר על העיקר: הגילוי המחודש של עונג־הקריאה.
מ.פ.
המשך קריאה
  • ISBN: 31-9003253
  • גודל (עמ'): 340
  • מו"ל: הוצאת הקיבוץ המאוחד
  • Publishing Date: 01/04/2000
  • שם המחבר: דויד גרוסמן
  • זמין להשאלה: כן

ביקורות


גרוסמן הצליח כאן להיפרד מנוקשות וחומרה שמתלווה לכתיבתו הספרותית למבוגרים. הוא מצליח לגנוב הפעם את הקהל שלו באמצעים הספרותיים הישנים והטובים: סיפור טוב ומתוזמן לעילא, מבנה ספרותי מעניין, דמויות שאי אפשר שלא לרדוף אחריהן עם הקריאה ולהיטלטל בטלטלה שעוברת עליהן, ושימוש זהיר ומדויק במלים. [...] בדרך הוא מרחיב מאוד את קהל היעד הפורמלי לכאורה שלו - בני נוער - וסוחף אל מעגל המאזינים שמתעבה סביבו על המדרכה הרבה אנשים שהיו בני נוער מזמן-מזמן. [...] ואכן, גרוסמן מצליח לרקוח כאן חוויה ספרותית לשני הקהלים האלה, בלי שהאחד ישלם מחיר לטובת האחר. במלים אחרות: הוא יצר בתוך אותה כריכה ספר לנוער וספר על נעורים.

יעל דר, "הארץ", 2005

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

Only registered users can write reviews. Please, log in or register