הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
22 דירוגים
3.5
ממוצע
1
4
2
1
3
3
4
7
5
7
0
אפר על ראשה
להשאלה

אפר על ראשה


דרג ספר זה מתוך 5
22 דירוגים
3.5
ממוצע
1
4
2
1
3
3
4
7
5
7
0
44 
44 
מו"ל: אריה ניר

תקציר

קול זעקתה הנואשת של תמר בת דוד, שנפלה קורבן לאונס בידי אחיה אמנון, עדיין מהדהד באוזנינו גם לאחר אלפי השנים שחלפו מאז. רומן זה מגולל את מעשה האונס ואת הנקמה שנקם אחיה אבשלום באמנון. הוא מביא גם את סיפור אהבתה חסרת הסיכויים לעילי האחוחי, המציל אותה מתהומות הייאוש אך מסתיר ממנה את הסוד האופף את חייו.
סיפורה של תמר מתרחש על רקע אירועים דרמתיים בתקופת מלכותו של דוד המלך: מלחמות הירושה העקובות מדם בין בניו; התחרות והתככים הבלתי פוסקים בין נשיו ופילגשיו במטרה לזכות בתשומת לבו; היחסים המתוחים בקרב שבטי ישראל ובינם לבין העמים השכנים. ובמרכז כל אלה דמותו הרב-ממדית של דוד המלך, מצביא דגול, שופט נערץ ומשורר בחסד אך גם אב המגלה אוזלת יד בהתמודדות עם בניו פורקי העול ואדם שכל האמצעים כשרים בעיניו לסיפוק תשוקותיו הסוערות.

חוה עציוני-הלוי מרחיבה את הטקסט המקראי המרומז תוך נאמנות בלתי מתפשרת למקור. בכישרון רב היא מתארת את חיי היום-יום התוססים של תושבי ירושלים, את נשות התקופה אשר למרות מיעוט זכויותיהן הצליחו לגייס מתוכן את הכוח הדרוש להתמודדות עם מצוקותיהן ואף השכילו להשפיע במידה רבה על גורל העם, ואת האווירה רווית היצרים והדרדור המוסרי בארמונו של דוד המלך.

אפר על ראשה הוא רומן מרגש ופרובוקטיבי על אחת הפרשיות המסעירות ביותר בתנ"ך, המאיר את הדמיון בין עולמן של נפגעות האונס אז והיום: הבושה, תחושות האשמה והקושי להשיג צדק, אך גם את העוצמה הנשית הייחודית שמאפשרת להן לגבור על הטראומה ולשקם את חייהן. חוה עציוני-הלוי היא פרופסור אמריטוס באוניברסיטת בר-אילן, ומחברת הספר אשת לפידות. אתם מוזמנים לבקר באתר שלה.

המשך קריאה
  • ISBN: 550-183
  • מו"ל: אריה ניר
  • Publishing Date: 01/01/2011
  • שם המחבר: חוה עציוני-הלוי
  • זמין להשאלה: כן

ביקורות"ברומנים התנ"כיים שכתבה מנסה עציוני-הלוי להבליט את עוצמתן והעצמתן של נשים בתנ"ך. ההיבט הזה מבוסס במידה רבה על המקרא למרות הפרדוקס שעולה ממנו: מצד אחד, מצבן החוקי של הנשים בחברה לא היה טוב והמשפחה הייתה במפורש פטריארכלית. מצד שני, חלק ניכר מן הנשים בתנ"ך מתוארות כנשים חזקות, עוצמתיות, שאינן יושבות וסופקות כפיים על מר גורלן, אלא מוצאות דרכים משלהן להכניע את הגורל לרצונן ולבנות להן חיים כראות עיניהן".

כרמית ספיר-ויץ, NRG תרבות, 2013

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא או הירשמו